Cena života v kapesních hodinkách | V šedých tónech

27.09.2020

Název: V šedých tónech

Autor: Sepetys Ruta

Nakladatelství: CooBoo

Žánr: YA, historický román, 2. světová válka

Počet stran: 288

Anotace: Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.

Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho...


V létě 1941 Rusko obsazuje pobaltské země. Lina je nucena s matkou a se svým mladším bratrem Jonasem opustit svůj domov a svou rodnou zemi. Jsou na seznamu a NKVD je odvleče na nádraží, kde jsou deportovány do pracovních táborů na Sibiř. Nikdo neví, kam jedou a co se děje. Dívky a chlapce od sebe oddělují, nebýt rodinného majetku - kapesných hodinek, Lina a její matka by přišly o Jonase a v životě už ho neviděly. V pracovním táboře přežívají ze dne na den, pracují a snášejí ošklivé zacházení. Život jí dávají naději její obrázky, které si kreslí a matce pomáhají základy němčiny. Dokáží se však zachránit? Přežijí ty strašlivé hygienické podmínky?

Kniha se čte smutně, čtivě a rychle. Příběh je rozdělen do krátkých kapitol.  V tomto nelidském období, vzpomíná hlavní hrdinka na své dětství a na tatínka, který se domů z práce už nevrátil. Což bylo krásné oživení knihy. Ke knize patří mapa Evropy a Asie, kam byla rodina přepravována. 

Hlavní hrdinka se těší, že půjde na uměleckou školu po prázdninách. Lina je milá, starostlivá a rázná dívka po otci. Má ráda malíře Muncha a sama ráda maluje. Zanechává po sobě obrázky, protože věří, že jí i rodinu tatínek najde. 

Přežívají v pracovních táborech ve špatných podmínkách, v zimě, trpí často nemocemi a hladoví. Mezi tímhle tím vším, se ukáže místo i pro laskavost, přátelství a lásku. Trestáni jsou zde všichni, co se bouří, odporují nebo zrazují. 

Kniha mě velmi zasáhla a já dlouho po čtení ještě na ni myslela. Zdál se mi konec trochu uspěchaný, vůbec by nevadilo, kdyby kniha byla delší a protáhlejší. Ta ponurá atmosféra knize dodává hodně. Ráda jsem se dozvěděla více o Litvě a jejím osudu v době 2. světové války. Ruta Sepetys vážně skvěle napsala historický román a velmi jsem si ji jako spisovatelku oblíbila! 

Mé hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐ 


 

© 2020  Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky